1 » 2 » Ładowanie akumulatorów żelowych i AGM3

Ładowanie akumulatorów żelowych i AGM

Data dodania: 19-06-2010

Producenci zalecają ładowanie akumulatorów żelowych metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym (np. ładowarki automatyczne EST). Początkowy prąd ładowania nie powinien być większy niż 0,3 pojemności akumulatora, (najlepiej 0,1 pojemności akumulatora).
Napięcie ładowania podczas pracy buforowej powinno wynosić od 2,25 do 2,30V/ogniwo (zalecane 2,275V/ogniwo) czyli od 13,5 do 13,8V dla akumulatorów 12-to voltowych i od 6,7 do 6,9V dla akumulatorów 6 voltowych.
 Napięcie ładowania podczas pracy cyklicznej wynosi 2,4V/ogniwo  czyli 14,4 dla akumulatorów 12-to voltowych i odpowiednio 7,2V dla 6 voltowych akumulatorów żelowych i AGM.

Szczelne akumulatory ołowiowo-kwasowe są wrażliwe na powtarzające się nadmierne rozładowania. Zbyt głebokie rozładowanie akumulatora powoduje ograniczenie jego możliwości magazynowania energii, zmniejszenie pojemności i skrócenie żywotności. Przyczyną nadmiernego rozładowania może być również pozostawienie rozładowanego akumulatora przez dłuższy czas bez ładowania, gdyż występuje samorozładowanie co może doprowadzic do wspomnianego głebokiego rozładowania. Zbyt głęboko rozładowywane akumulatory ulegają zasiarczeniu, które objawia się częściową, nieodwracalną utratą dostępnej pojemności.

Nie rozładowywuj akumulatora: do napięć niższych niż 10,5V dla akumulatora 12V i 5,25V dla akumulatora 6V.

Chociaż niebezpieczeństwo nadmiernego rozładowania występuje głównie podczas pracy cyklicznej to również w czasie pracy buforowej należy zabezpieczyć się przed zbytnim obniżeniem napięcia akumulatora w czasie długich przerw w zasilaniu z sieci energetycznej, przez zastosowanie układu (np EST-805) odłączającego akumulator od obciążenia gdy napięcie na jego zaciskach osiągnie minimalny, dopuszczalny poziom.

 


Przejdź do strony głównej

Promocje

Nasze nowości

Często wyszukiwane

W naszym sklepie Akumulatory-Zelowe.pl kupisz doskonałe akumulatory żelowe, a także akumulatory AGM czołowego producenta firmy HAZE. Ponadto posiadamy markowe akumulatory  MK Battery. Posiadamy bogatą ofertę prostowników i ładowarek automatycznych do szerokiego wachlarza pojemności akumulatorów. Zakpiony akumulator żelowy w naszym sklepie może służyć m.in. jako akumulator do łodzi, czy jachtów. Do takiego zastosowania polecamy serię HZY EV, która doskonale się sprawdza w pracy cyklicznej, zwłaszcza jako akumulatory do wózków elektrycznych. Jeśli poszukujesz akumulatora do wózka inwalidzkiego to bardzo ważne są wymiary dotychczas posiadanych. Wysokiej jakości baterie słoneczne zwane również panele słoneczne bardzo dobrze nadają się do ładowania akumulatorów żelowych i zasilania urządzeń. Pełny zestaw zasilania solarnego składa się z: bateria słoneczna, dobry akumulator żelowy oraz regulator ładowania zwany również kontrolerem ładowania. Aby z takiego zestawu uzyskań napięcie jak w sieci elektrycznej należy zastosować przetwornica napięcia. Takie zestawy zasilania stosuję się w domkach letniskowych, do oświetlenia reklam i znaków drogowych itp. Jeżeli posiadasz kocioł CO i pragniesz zapewnić bezprzerwową pracę pomp polecamy zasilanie awaryjne do CO i pomp