» » Działanie regulatorów ładowania

Działanie regulatorów ładowania

Data dodania: 18-06-2010

Regulator ładowania - jest  to urządzenie instalowane między baterią słoneczną a akumulatorem lub baterią akumulatorów. Regulatory są stosowane dla utrzymywania akumulatora w pełni naładowanego i aby nie dopuszczać do jego przeładowania a takze nadmiernego rozładowania przez odbiory. Zabezpieczają także przed tzw. "ciemnym" prądem pobieranym przez panel słoneczny przy braku oswietlenia, gdy panel nie posiada diody blokującej. Regulatory mogą się różnić napięciem z jakim pracują oraz maksymalnym natężeniem prądu jaki może przez nie płynąć. Typowy regulator pracuje z napięciem 12 lub 24V. Zawansowane regulatory typu MPPT używają systemu śledzenia punktu maksymalnej mocy uzyskiwanej z panela, który automatycznie pozwala systemowi pracować przy napięciu, które daje maksymalną moc wyjściową.
 
 
Typy regulatorów:
* prosty 1-2 stopniowy – pracuje na zasadzie przetłaczania energii do akumulatora. Po osiągnięciu odpowiedniego napięcia, panel zostaje odłączony.
* 3 stopniowy PWM:
* MPPT (maximum power point tracking) - regulatory śledzące maksymalne napięcie. Ten typ regulatorów również pracuje w trybie PWM. Regulatory typu MPPT pozwalają na dostarczenie od 10 do 30% więcej energii do akumulatora. Zazwyczaj są droższe od standardowych regulatorów PWM.
 
PWM - regulatory słoneczne PWM używają technologii podobnej do nowoczesnych ładowarek akumulatorów. Gdy napięcie akumulatora osiąga dany limit, algorytm PWM powoli redukuje prąd ładowania aby zapobiec przegrzaniu się baterii, w tym samym czasie próbując dostarczyc maksymalną ilość energii do baterii w jak najkrótszym czasie. PWM działa na zasadzie ładowania pulsacyjnego. Zamiast ciągłego dostarczania energii do akumulatora, wysyła on krótkie serie wysokiego napięcia. Regulator sprawdza poziom naładowania baterii i określa jak długa powinna być wysłana seria napięcia.  
 
Dodatkowo, technologia PWM posiada następujące zalety:
* możliwość przywrócenia początkowej pojemności akumulatora
* zwiększa akceptację prądu przez akumulator
* akumulator można naładować do 90-95% jego pojemności przy 60% dla prostych rozwiązań.
* zmniejsza nagrzewanie się akumulatora
* automatyczne dostosowanie do starzenia się akumulatora
* regulacja spadków napięcia i efektów temperatury w systemach solarnych

co z kolei przekłada się na:
* dłuższą żywotność akumulatora
* mniejszy ogólny koszt systemu solarnego
* większa dostępna pojemność akumulatora
* zmniejszenie częstotliwości odłączania się urządzeń
* możliwość zastosowania mniejszej baterii w celu zmniejszenia kosztów
* 20%-30% więcej energii z paneli słonecznych
* możliwość zmniejszenia rozmiaru systemu słonecznego


Przejdź do strony głównej

Promocje

Często wyszukiwane

W naszym sklepie Akumulatory-Zelowe.pl kupisz doskonałe akumulatory żelowe, a także akumulatory AGM czołowego producenta firmy HAZE. Ponadto posiadamy markowe akumulatory  MK Battery. Posiadamy bogatą ofertę prostowników i ładowarek automatycznych do szerokiego wachlarza pojemności akumulatorów. Zakpiony akumulator żelowy w naszym sklepie może służyć m.in. jako akumulator do łodzi, czy jachtów. Do takiego zastosowania polecamy serię HZY EV, która doskonale się sprawdza w pracy cyklicznej, zwłaszcza jako akumulatory do wózków elektrycznych. Jeśli poszukujesz akumulatora do wózka inwalidzkiego to bardzo ważne są wymiary dotychczas posiadanych. Wysokiej jakości baterie słoneczne zwane również panele słoneczne bardzo dobrze nadają się do ładowania akumulatorów żelowych i zasilania urządzeń. Pełny zestaw zasilania solarnego składa się z: bateria słoneczna, dobry akumulator żelowy oraz regulator ładowania zwany również kontrolerem ładowania. Aby z takiego zestawu uzyskań napięcie jak w sieci elektrycznej należy zastosować przetwornica napięcia. Takie zestawy zasilania stosuję się w domkach letniskowych, do oświetlenia reklam i znaków drogowych itp. Jeżeli posiadasz kocioł CO i pragniesz zapewnić bezprzerwową pracę pomp polecamy zasilanie awaryjne do CO i pomp