Strona główna » Użytkowanie akumulatorów żelowych i AGM

Użytkowanie akumulatorów żelowych i AGM

 

Użytkowanie akumulatorów żelowych i AGM


Przy wyborze akumulatora, należy wziąć pod uwagę: do jakiego zastosowania będą użyte (praca buforowa czy cykliczna), wielkość prądu odbioru, dostępne miejsce do zainstalowania akumulatora (wymiarami akumulatora, wymiary są standardowe).  Ponadto należy pamiętać, że w miarę możliwości korzystniej jest zastosować akumulator żelowy o pojemności większej niż wymagane minimum i nie rozładowywać go zbyt głęboko (zaleca się wyładowanie do napięcia 1,9...2,0V/ogniwo, czyli 11,4...12V dla akumulatora 12V aby uzyskać maksymalną żywotność), bo wtedy znacznie wzrośnie trwałość i żywotność akumulatora. Różnica ceny mniejszego i większego akumulatora nie jest duża, a trwałość i żywotność wzrośnie znacznie, nawet kilkakrotnie.

 

Rozładowanie akumulatora poniżej 9,6V (przy 12V akumulatorach) doprowadzi do nieodwracalnych zmian wewnątrz akumulatora i jego pojemność znacznie spadnie, a w okresie gwarancyjnym stracisz gwarancję. Dlatego warto stosować różnego rodzaju zabezpieczenia przed głębokim rozładowaniem albo używać wskaźnik naładowania i kontrolować jego poziom. 
 

Przybliżony czas pracy akumulatora można wyliczyć ze wzoru:

  • h - czas pracy w godzinach

  • Ah - pojemność akumulatora

  • V - napięcie akumulatora

  • W - moc pobierana przez urządzenie

  • 1,6 - współczynnik rozładowania akumulatora


    h = ((Ah x V) / W ) / 1,6
Przed rozpoczęciem użytkowania akumulatora (po zakupie) zawsze warto wykonać tzw. ładowanie wstępne, żeby zapewnić jego pełne naładowanie i wyrównanie napięć na poszczególnych ogniwach. Celem ładowania wstępnego jest dostarczenie ładunku kompensującego samorozładowanie akumulatora oraz utrzymanie jego w stanie gotowości i pełnego naładowania. Zalecane napięcie ładowania wstępnego wynosi 2,25-2,30V na ogniwo czyli 13,5-13,8V dla akumulatorów 12V (w temperaturze 20ºC). Należy to uczynić gdyż akumulatory ulegają nieznacznemu samorozładowaniu, a od momentu produkcji do czasu zainstalowania akumulatora do użytkowania, może upłynąć trochę czasu.
 
Użytkując akumulator należy pamiętać o temperaturze w jakiej będzie eksploatowany. Znamionowa temperatura pracy akumulatorów żelowych wynosi 20°C. Praca w podwyższonej temperaturze powoduje skrócenie ich żywotności. Oznacza to, że akumulator eksploatowany np. w 33°C zachowa 50% projektowanej żywotności. Dlatego też należy umieszczać akumulator z dala od urządzeń będących źródłem ciepła (np. transformator, radiator), zachować przynajmniej 1,5 cm odstępu wokół akumulatora oraz stosować urządzenia z otworami wentylacyjnymi w obudowie dla zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza, zastosować efektywną naturalną lub wymuszoną wentylację.

 

Praca zaś w niskich temperaturach powoduje spadek ich pojemności i należy o tym pamiętać dobierając pojemność akumulatora dobierać ją z odpowiednim zapasem. W temperaturze 0°C pozostaje do dyspozycji ok. 85% a w minus 10°C i minus 20°C odpowiednio 75% i 65% pojemności znamionowej.
 
Praca buforowa (zasilanie awaryjne) - akumulator jest cały czas podłączony do układu ładowania i stanowi awaryjne źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia sieciowego.
Praca cykliczna - akumulator jest podstawowym źródłem zasilania urządzenia i po rozładowaniu jest odłączany od obciążenia i ponownie ładowany. 
 
Podczas użytkowania akumulatora, po jego rozładowaniu nie należy zwlekać z ponownym ładowaniem. Najlepiej jest je wykonać w przeciągu 24 godzin od rozładowania. Przechowywanie akumulatora w stanie rozładowanym może znacznie skrócić jego żywotność.
Ładując akumulator należy przestrzegać podstawowych zasad:
− napięcie końcowe ładowania nie powinno przekraczać 15V,
− maksymalny prąd ładowania nie powinien być większy niż 0,3C. (gdzie C to pojemność akumulatora) 
 
Za minimalny prąd ładowania przyjmuje się 0,1C, gdzie C to pojemność akumulatora. Przy znikomych prądach ( <0,1C) nowy sprawny akumulator powoli się naładuje, ale w starym, zużytym ten sam prąd nie pokryje nawet strat samowyładowania. Do ładowania akumulatorów warto używać ładowarek automatycznych, które po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, zaś od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia mierzona bezpośrednio na biegunach akumulatora

Przykładowo akumulator żelowy HAZE HZY EV 12-33 ma pojemność C20 36Ah czyli minimalny prąd ładowania wynosi 3,6A, maksymalny zaś 10,8A.
 
Przechowując akumulator dłuższy okres i chcąc zachować jego maksymalną żywotność, należy przede wszystkim przechowywać go w stanie naładowanym, najlepiej w pomieszczeniu, w suchym i chłodnym miejscu. Zabrudzenia i nagromadzony kurz usuwać suchą szmatką lub szczotką. Sprawdzać stan akumulatora raz na miesiąc i doładowywać raz na trzy miesiące. Tak przechowywany akumulator pozwoli nam dłużej zachować jego sprawność i pozwoli utrzymać go w ciągłej gotowości do pracy.

Życzę dłuuuuuuugiego użytkowania akumulatora!

Przejdź do strony głównej

Promocje

akumulator żelowy HAZE HZY EV 12V 200Ah 246AH

Akumulator żelowy HZY EV 12V-200Ah2 390,00 zł2 250,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to 2 300,00 zł

Ładowarka Impulsowa PB- 600 12V 40A

Ładowarka Impulsowa PB- 600 12V 40A1 517,00 zł1 420,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to 1 517,00 zł

Zespół Zasilania Awaryjnego  840-S (czysty sinus)

Zespół Zasilania Awaryjnego 840-S (czysty sinus)1 370,00 zł1 230,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to 1 370,00 zł

Nasze nowości

Często wyszukiwane

W naszym sklepie Akumulatory-Zelowe.pl kupisz doskonałe akumulatory żelowe, a także akumulatory AGM czołowego producenta firmy HAZE. Ponadto posiadamy markowe akumulatory  MK Battery. Posiadamy bogatą ofertę prostowników i ładowarek automatycznych do szerokiego wachlarza pojemności akumulatorów. Zakpiony akumulator żelowy w naszym sklepie może służyć m.in. jako akumulator do łodzi, czy jachtów. Do takiego zastosowania polecamy serię HZY EV, która doskonale się sprawdza w pracy cyklicznej, zwłaszcza jako akumulatory do wózków elektrycznych. Jeśli poszukujesz akumulatora do wózka inwalidzkiego to bardzo ważne są wymiary dotychczas posiadanych. Wysokiej jakości baterie słoneczne zwane również panele słoneczne bardzo dobrze nadają się do ładowania akumulatorów żelowych i zasilania urządzeń. Pełny zestaw zasilania solarnego składa się z: bateria słoneczna, dobry akumulator żelowy oraz regulator ładowania zwany również kontrolerem ładowania. Aby z takiego zestawu uzyskań napięcie jak w sieci elektrycznej należy zastosować przetwornica napięcia. Takie zestawy zasilania stosuję się w domkach letniskowych, do oświetlenia reklam i znaków drogowych itp. Jeżeli posiadasz kocioł CO i pragniesz zapewnić bezprzerwową pracę pomp polecamy zasilanie awaryjne do CO i pomp
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu